Wydatki na usługi doradcze mogą przełożyć się na powstanie przychodu
Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wynagrodzenie dla doradcy, dzięki któremu pozyskał nowego inwestora. Zmiana udziałowca nie może się jednak wiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 maja 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.29.2020.3.PB).
Wnioskodawca prowadzi działalność w branży odzieżowej. Obecny większościowy udziałowiec poinformował go o planach zbycia udziałów wnioskodawcy. W związku z tym, aby zabezpieczyć swoje finansowanie i dalszą działalność, podatnik podjął odpowiednie kroki i zatrudnił zewnętrznego doradcę (podmiot niepowiązany), którego zadaniem było znalezienie inwestora, który mógłby zastąpić dotychczasowego udziałowca. W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca zaznaczył, że pozyskanie inwestora nie będzie się wiązało się z podwyższeniem kapitału zakładowego. Możliwe jednak, że na późniejszym etapie inwestor zasili wnioskodawcę w dodatkowy kapitał. Wynagrodzenie doradcy ma składać się z dwóch elementów: części stałej oraz części uzależnionej od efektu, tzw. success fee, które zostanie wypłacone, jeśli dojdzie do pozyskania nowego udziałowca. Wysokość success fee będzie uzależniona od ceny, jaką inwestor zapłaci za udziały wnioskodawcy.
Podatnik chciał potwierdzić, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta